Dzisiaj w szkole

Jutro w pracy!

KONFERENCJA "Doświadczenia w realizacji kształcenia zawodowego w powiązaniu z rynkiem pracy"

Poniedziałkowy dzień w naszym centrum był znaczącym w rozwoju szkoły i historii kształcenia zawodowego. 19 czerwca br. odbyła się konferencja pt.: "Doświadczenia w realizacji kształcenia zawodowego w powiązaniu z rynkiem pracy".

Wydarzenie było na tyle ważne dla dialogu o przyszłości szkolnictwa zawodowego, że zostało objęte patronatami znamienitych osób i instytucji m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rozwoju, Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN czy też Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania.

Wszystko zaczęło się o g. 9:00 od powitania wszystkich uczestników przez panią dyrektor Lucynę Białk-Cieślak, a także obecnego na konferencji wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego.

Dzięki pracy montażystów ze szkolnej grupy "Techników z Pasją", uczestników przywitał z ekranu wicepremier Mateusz Morawiecki, któremu jako Ministrowi Rozwoju, jest bardzo bliski temat szkolnictwa zawodowego. Jak sam stwierdził, szkolnictwo zawodowe musimy kierować na potrzeby pracodawców.

Po zakończonej projekcji nastąpiło podpisanie umów patronackich z firmami zainteresowanymi współpracą w zakresie szkolenia przyszłych pracowników - z firmami: Siemens Sp. z o.o., H.Cegielski-Poznań S.A., Polychem Systems Sp. z o.o, grupą Abplanalp Polska, Systherm chłodnictwo i klimatyzacja sp. z o.o., FPUH Rewel s.c., Thermotronic sp. z o.o., Bartex T. Bartkowiak s.j., Steelpress sp. z o.o..

Po krótkiej przerwie na odbycie konferencji prasowych, do CKZiU przybyła Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska. W swojej wypowiedzi skupiała się przede wszystkim na przedstawieniu pomysłów zmian w Zasadniczych Szkołach Zawodowych. Okazuje się, że nadal główną barierą do rozkwitu "zawodówek" jest właśnie ich nazwa, która źle kojarzy się starszym pokoleniom. Od tej pory Szkoły Branżowe - po wprowadzeniu zmian - będą oznaką jakości i solidności nauczanego zawodu. Co najważniejsze - pewnego zatrudnienia, ponieważ bez podpisania umowy z danym pracodawcą, nie będzie mogła zostać utworzona żadna klasa. Dla przyszłych kandydatów dopowiadamy, że nie zamyka to kariery studenckiej.

Pani Agnieszka Radzio wraz z panią dyrektor Lucyną Białk-Cieślak przedstawiły uczestnikom, jak ważne jest doradztwo zawodowe już we wczesnym planowaniu kariery, a także jak poprawna organizacja współpracy między poszczególnymi podmiotami na różnych szczeblach obszarowych, wpływa pozytywnie na rozwój szkolnictwa zawodowego.

Następnie głos został udzielony przedstawicielom czterech Zespołów Szkół, które są partnerami naszego centrum. Każdy z nich omówił oddolne działania prowadzone w swojej placówce na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego i pokazał przykłady udanego partnerstwa z poszczególnymi zakładami pracy z różnych obszarów przemysłu. Nie zabrakło też podziękowań skierowanych do dyrekcji CKZiU za pomoc w organizacji praktyk zagranicznych w ramach Erasmus+.

Pan Ryszard Kędzia przedstawił sytuację na arenie lotnictwa lokalnego i międzynarodowego. Z zakresu zasobu maszynowego i ludzkiego nie wygląda to w Polsce najlepiej, ale przedstawiony na prezentacji plan pokazał, że można za przystępną kwotę utworzyć więcej placówek szkoleniowych dla branży lotniczej. Zabieg powinien diametralnie zmienić obecną sytuację.

Na konferencji nie mogło zabraknąć partnerów zagranicznych, jak Prezes Stowarzyszenia Mobility Friends - Nuno Barbosy czy przedstawicieli z Brandenburgii – Panów Waltera Jahna i Jacka Jeremicza. Przedstawili w dość skompresowanej formie swoje organizacje i korzyści płynące z uczestniczenia uczniów w praktykach zagranicznych.

Około 12:30 - ostatnie wystąpienie Pani Dyrektor było podsumowaniem informacji z całej konferencji i jednocześnie jej zakończeniem.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom i uczniom za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Tekst: Jan Jędrzejczak (absolwent) pod kierunkiem dr Joanny Ratajczak