Dzisiaj w szkole

Jutro w pracy!

Historia Technikum Elektroniczno-Mechanicznego

Szkoła została powołana w lutym 1963 roku jako Zasadnicza Szkoła Mechaniki Precyzyjnej. Jej zadaniem było stworzenie kadr dla zakładów foto-optyki, Zakładów Pomocy Naukowych, Fabryki Wodomierzy i Gazomierzy oraz Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Zajęcia odbywały się pierwotnie w budynku Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 1 przy ulicy Inżynierskiej, później w budynku Zasadniczej Szkoły Elektrycznej przy Alei Niepodległości. We wrześniu 1967 roku utworzono przy ulicy Inżynierskiej warsztaty szkolne.

szkola_Kuna

 

W 1968 roku Szkoła przeniesiona została do nowo wybudowanego budynku przy ulicy Jawornickiej 1, a niebawem oddano do użytku nowe warsztaty szkolne. Od tego momentu rozpoczął się jej systematyczny rozwój.
Od grudnia 1971 roku rozpoczęło działalność Liceum Zawodowe kształcące w zawodach: monter urządzeń precyzyjnych, mechanik obróbki skrawaniem, monter urządzeń chłodniczych. Okresowo wprowadzano takie zawody jak: ślusarz, tokarz, frezer, złotnik.
W 1971 roku wprowadzono w Liceum Zawodowym kształcenie w zawodzie mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. W czerwcu 1976 r, powołana została do życia szkoła przysposabiająca do zawodu.
Rozwój szkoły i związane z tym wprowadzanie nowych kierunków kształcenia w różnych typach szkół spowodował, iż w grudniu 1976 utworzono zespół szkół pod nazwą Zespół Szkół Mechanicznych, w skład którego weszły:

  1. Szkoła Przysposabiająca do Zawodu
  2. Zasadnicza Szkoła Mechaniki Precyzyjnej
  3. Liceum Zawodowe Nr 1.

W lipcu 1980 r. powołano w zespole szkół Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących kształcące w kierunku rzemiosł artystycznych.
Potrzeby rynku pracy na wysoko kwalifikowaną kadrę ze średnim wykształceniem zachęciły władze oświatowe do utworzenia z dniem 15 stycznia 1988 r. Technikum Mechanicznego o specjalności urządzenia chłodnicze.
Na mocy decyzji z dnia 6 sierpnia 1990 od września rozpoczęło swą działalność 3-letnie Technikum Mechaniczne na podbudowie programowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, kształcące w zawodzie mechanik precyzyjny.
Starania Szkoły o wprowadzenie nowatorskich form kształcenia zakończyły się uzyskaniem w styczniu 1995 r. zgody na utworzenie od nowego roku szkolnego eksperymentalnej szkoły pod nazwą Liceum Techniczne o dwóch profilach - elektronicznym i mechanicznym.
Modernizacja bazy techniczno - dydaktycznej na potrzeby Liceum Technicznego o profilu elektronicznym umożliwiła otwarcie od września 1996 roku Technikum Elektronicznego o specjalności elektryczna i elektroniczna automatyka przemysłowa.
W wyniku przeprowadzenia reformy systemu oświaty w 2002 roku utworzono nową sieć szkolnictwa ponadgimnazjalnego z jednoczesnym przekształceniem dotychczasowych szkół ponadpodstawowych. Na mocy tych decyzji w skład Zespołu Szkół Mechaniki Precyzyjnej weszły:

  1. Technikum Elektroniczno-Mechaniczne
  2. I Liceum Profilowane
  3. Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1
  4. Technikum Uzupełniające Nr 1 dla Dorosłych

Zajęcia praktyczne uczniowie Zespołu Szkół odbywali w warsztatach szkolnych przy ul. Grunwaldzkiej 200, które w 1996 roku, po doposażeniu, przekształcone zostały w Centrum Kształcenia Praktycznego.

Uchwałą Rady Miasta Poznania z dnia 18 stycznia 2005 powołano Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej publiczną, budżetową placówkę oświatową. Stanowi ona połączenie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego. Organem prowadzącym PCEUiP zostało Miasto Poznań. Połączenie w/w placówek miało służyć stworzeniu optymalnych warunków do kształcenia ustawicznego i praktycznego w regionie.
W rok później w 2006 roku Zespół Szkół Mechaniki Precyzyjnej został włączony do Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej. W chwili obecnej w skład Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej wchodzą następujące szkoły:

  1. Technikum Elektroniczno-Mechaniczne
  2. Centrum Kształcenia Praktycznego
  3. Centrum Kształcenia Ustawicznego
  4. Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego
  5. Szkoła Podstawowa dla Dorosłych
  6. Gimnazjum dla Dorosłych
  7. Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
  8. Szkoła Policealna dla Dorosłych