Dzisiaj w szkole

Jutro w pracy!

Literackie newsy - co warto przeczytać

Śladami Jakuba Wędrowycza (Zakup z NPRCz)

sladami-jakuba-wedrowycza-00

Głównym terenem działalności Jakuba Wędrowycza są Wojsławice, duża wieś położona w malowniczym zakątku województwa lubelskiego. Jesteście ciekawi, jak wyglądają miejsca, w których rozgrywa się akcja opowiadań i powieści o tym słynnym bimbrowniku i egzorcyście? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę śladami bohatera. W roli oprowadzającego (i udzielającego komentarzy): Andrzej Pilipiuk.
Więcej
_________________________________________
„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” najszybciej sprzedającą się książką tej dekady w UK

przeklete-dziecko-bestseller-dekady

Publikowany w formie książki scenariusz spektaklu „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” będący oficjalną kontynuacją 7-tomowej sagi J.K. Rowling stał się najszybciej sprzedającym się bestsellerem tej dekady w Wielkiej Brytanii.
W ciągu pierwszych trzech dni od premiery książka znalazła ponad 680 000 nabywców, pokonując tym samym powieść „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, która przez pierwszy tydzień rozeszła się w nakładzie 664 478 egzemplarzy. Jeśli tempo sprzedaży się utrzyma, „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” ma szansę stać się drugim najlepiej sprzedającym się tytułem od czasu, kiedy zbierane są informacje na ten temat. Co ciekawe, pierwsze miejsce dzierży… finalny tom sagi J.K. Rowling zatytułowany „Harry Potter i Insygnia Śmierci”.
Powody do zadowolenia ma także amerykański wydawca. Z 4,5 miliona pierwszego nakładu „Harry’ego Pottera i Przeklętego Dziecka”, jaki wydrukowano, w ciągu dwóch dni rozeszła się blisko połowa (ponad 2 miliony). W noc premiery fani w każdym wieku ustawiali się pod księgarniami, gdzie równo o 24:00 ruszała sprzedaż książki.
Masowe zainteresowanie książką sprawiło, że pojawiają się również liczne głosy niezadowolonych. Część odbiorców myślała, że „Przeklęte Dziecko” to nowa powieść napisana przez Rowling. Jeśli więc jest ktoś, kto w potoku medialnych zapowiedzi przeoczył ten fakt, to przypominamy: oficjalna kontynuacja „Harry’ego Pottera” jest scenariuszem spektaklu wystawianego na londyńskim West Endzie. Autorem tekstu jest dramaturg Jack Thorne. Scenariusz oparł na historii, jaką wymyślił wspólnie z J.K. Rowling i Johnem Tiffanym (reżyserem spektaklu).
W Polsce „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” ukazało się 22 października nakładem wydawnictwa Media Rodzina.
_________________________________________
10 najciekawszych komiksów ze świata „Gwiezdnych wojen”

star-wars-zestawienie-top

Odwieczna walka dobra ze złem, pragnienie miłości, mierzenie się z własnym dziedzictwem, ochrona galaktyki, niebezpieczne misje szpiegowskie, zabawne losy dwójki droidów i… zaskakująca kradzież jachtu Imperatora! Uniwersum „Star Wars” mieni się bogactwem nieprawdopodobnie zróżnicowanych historii. Które z nich szczególnie warto poznać? Przed wami zestawienie dziesięciu polecanych przez nas komiksów ze świata „Gwiezdnych wojen” – zarówno z nowego, jaki i starego kanonu – prawdziwe klasyki oraz zupełnie premierowe opowieści. Otwórzcie się na moc!
Więcej
_______________________________________
Pierwszy „Syn” Teksasu na zdjęciach. Oficjalne fotografie z serialu na podstawie powieści Philippa Meyera

zdjecia-serial-syn-0

Stacja AMC opublikowała oficjalne zdjęcia promujące serial na podstawie powieści „Syn” Philippa Meyera. Premiera widowiska przewidziana jest na wiosnę 2017 roku.
„Syn” to epicka saga amerykańskiego rodu z Teksasu rozgrywająca się na przestrzeni minionych dwóch wieków i rozprawiająca się z mitem założycielskim Stanów Zjednoczonych. W Polsce książka ukazała się w październiku 2016 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. Zawartej na 600 stronach gęstej fabularnie opowieści nie dałoby się przełożyć na 2,5-godzinny film kinowy, dlatego twórcy zdecydowali się nakręcić serial.
Więcej
_______________________________________
Przeczytaj fragment powieści „Siedem minut po północy” Patricka Nessa

siedem-minut-po-polnocy-fragment

W związku ze zbliżającą się premierą ekranizacji powieści „Siedem minut po północy” do księgarń trafiło wznowienie książki w filmowej okładce. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z przejmującą historią opisaną przez Patricka Nessa, właśnie jest ku temu dobra okazja. Poniżej prezentujemy początkowy fragment powieści wzbogacony o zdjęcia z filmu.
Więcej
_______________________________________
Kulisy władzy w finale „Trylogii rzymskiej” Roberta Harrisa. Polecam fragment powieści „Dyktator”

harris-dyktator-fragment

Prezentuję fragment najnowszej powieści Roberta Harrisa zatytułowanej „Dyktator”. Finalny tom „Trylogii rzymskiej” autorstwa jednego z ulubionych pisarzy Romana Polańskiego to powieść historyczna w barwny sposób przedstawiająca ostatni okres życia Cycerona i upadek republiki rzymskiej. Czytelnik może odnaleźć w książce wiele analogii do później wydarzeń historycznych, a nawet do czasów współczesnych. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros. Jednocześnie do sprzedaży trafiły wznowienia dwóch wcześniejszych tomów: „Cycero” i „Spisek”.
Więcej
_______________________________________
Poznaj wcześniejsze losy barwnych szubrawców z Edynburga! Premierowy fragment powieści „Trainspotting zero” Welsha

trainspoting_zero_fragment

„Trainspotting zero” to prequel kultowego bestsellera Irvine’a Welsha, który w ujmujący sposób ukazuje, jak barwni szubrawcy z Edynburga zbłądzili po raz pierwszy. Przedstawiam premierowy fragment książki, która ukazała się pod patronatem Booklips.pl.
Więcej
_______________________________________
„Zabójca z sąsiedztwa” – przeczytaj fragment nowej powieści Alex Marwood!

zabojca-z-sasiedztwa-fragment

Za każdymi drzwiami kryje się sekret, za jednymi – mroczniejszy niż pozostałe. Nakładem wydawnictwa Albatros ukazała się nowa powieść autorki „Dziewczyn, które zabiły Chloe”. „Zabójca z sąsiedztwa” Alex Marwood to niepokojący thriller, po którym zaczniesz się zastanawiać, kto mieszka za drzwiami obok ciebie.
Więcej
_______________________________________
170 lat temu „Hrabia Monte Christo” ukazał się w Polsce. 7 nieznanych faktów dotyczących książki

7-ciekawostek-monte-christo

5 grudnia 1870 roku zmarł Aleksander Dumas – autor niezwykły, którego powieść „Hrabia Monte Christo” zachwyca czytelników do dziś. Niemal wszyscy znają historię Edmunda Dantesa – niesłusznie oskarżonego i uwięzionego bohatera książki. W tym roku minęło 170 lat od jej pojawienia się na polskim rynku. Z tej okazji Marta Jac, Manager Kategorii merlin.pl, przybliża nieco nieznanych faktów związanych z powstaniem tego wybitnego dzieła.
Więcej

Źródło: http://booklips.pl