Dzisiaj w szkole

Jutro w pracy!

Dzień papieski 2020

Już niedługo, 11 października 2020r. w Polsce po raz dwudziesty odbędzie się dzień papieski, czyli wspomnienie osoby św. Jana Pawła II. Warto z tej okazji dowiedzieć się co łączy Papieża-Polaka z tak bliskim dla wielu z nas Santiago de Compostela, miejscem, gdzie uczniowie CKZiU odbywali praktyki zagraniczne w ramach projektu Erasmus+. Dla wielu z nas była to niepowtarzalna okazja by poznać tamtejszą kulturę jednocześnie rozwijając się zawodowo.

Kult pielgrzymowania do Santiago de Compostela trwa nieprzerwanie od IX wieku. Wierni z całego świata wyruszają w długą i niełatwą podróż do katedry, będącej według tradycji chrześcijańskiej miejscem spoczynku św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa.

Jan Paweł II odwiedził stolicę Galicji dwukrotnie. Podczas pierwszej wizyty mającej miejsce w roku 1982 ogłosił Akt Europejski w którym znajdują się słowa: "(...) tożsamości europejskiej nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa". Druga pielgrzymka miała miejsce w 1989r. podczas Światowych Dni Młodzieży, których hasłem były słowa z Ewangelii Jana 14:6: "Jam jest drogą i prawdą i życiem". Ojciec Święty Jan Paweł II napisał w Orędziu z okazji IV Światowego Dnia Młodzieży, że Santiago de Compostela "stało się w ciągu wieków punktem przyciągania dla Europy i dla całego chrześcijaństwa (...). Cała Europa odnalazła się wokół "pamiątki" świętego Jakuba, w tych samych wiekach, w których budowała się jako kontynent jednorodny i zjednoczony duchowo"